7 Haziran 2013 Cuma

Yeni Kasa Toyota Corolla 2014 Tanıtıldı Özellikleri ve Fiyatı

2 yorum :
Dünya’nın en fazla satan modeli olarak bilinen Toyota Corolla’nın 11. Jenerasyonu yani yeni kasa Toyota Corolla 2014 resmen tanıtıldı. Uzun bir aradan sonra Türkiye’de de üretilecek olan Yeni Kasa Corolla 2014 daha önce tanıtılan Furia konseptine yakın bir görünüm sergiliyor.  Selefiyle karşılaştırıldığında çok daha agresif bir görünüme sahip olan 2014 Toyota Corolla, açılı farlara sahip etkileyici ön yüzü, yeni ince çizgili ön ızgarası ve geniş tekerlek kemerleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Arka bölümde ise yeniden tasarlanan stop lambalarını birleştiren büyük krom şerit güncel Toyota Camry ailesine gönderme yapıyor. Daha agresif hatlara  sahip olacağa benzeyen yeni Corolla 2013-2014 modellerinde dizel motorların BMW tarafından üretileceği söylentisi var. Aracın diğer özellikleri tam olarak belli olmasa da daha yenilikçi teknolojilere sahip olacağı kesin.  Toyota, yeni nesil Corolla modeliyle (tasarım ve donanım özellikleri açısından) genç müşterilere daha fazla odaklanacağını söylüyor. 2014 Toyota Corolla Sedan’ın Avrupa versiyonu Türkiye’de üretilecek.

Aracın üzerindeki hava akımını yumuşatmak için geliştirilen tavan hattı yeni tasarımın ayrıntıları olarak öne çıkıyor. Ön sis farlarının konumu ile ön ve arka tamponların tasarımı “aero-corners” hava türbülansını engellemek için kombine edildi. Formula 1 teknolojisi “sakana aero” temel alınarak, dizayn edilen kanatçıklara, otomobilin dengesi ve kontrolünü sağlamak için yan aynalarda ve arka farlarda yer verilmiş. Ön spoiler ve düz alt zemin ile Yeni Corolla’nın altındaki hava akımının optimize edilmesi hedeflendi.

Yeni Corolla 2014’de iyileştirilen sürüş pozisyonunun yanı sıra, ergonomik ve kolay kullanım için direksiyon üzerine yerleştirilen düğmeler sürücüye büyük kolaylık sağlıyor. Çok amaçlı düğmeler ile vites değiştirme, telefon, müzik, hız limiti, ekran ayarı gibi birçok kontrol tek noktadan yapılabiliyor. Yeni Corolla, yeni dizayn anahtarıyla smart entry; start sistemine (akıllı giriş ve çalıştırma)ve otomobilin sağ ve sol bölgesinde ayrı sıcaklık kontrolü sağlayan dual zone-çift bölgeli klima sistemine de sahip bulunuyor. İçeriden bagaj açma düğmesi ve smart entry özelliğine sahip modellerdeki dışarıdan bagaj açma düğmesi rahatça yükleme ve boşaltma imkanı tanıyor.

Yeni Corolla 2014 yola çıkarken en düşük emisyon ve sınıf lideri yakıt ekonomisini hedefliyor. Yeni Corolla 2014’ün 6 ileri manuel şanzımanlı 1,33 lt benzinli versiyonunda 100 km’de ortalama yakıt tüketimi 5,6 litre olarak gerçekleşirken, CO2 emisyonu da 129 gr/km olarak ölçümlendi. Manuel şanzıman seçeneğine oranla daha düşük yakıt tükemi sunan CVT şanzıman seçeneğine sahip 1,6 Valvematic benzinli Multidrive S versiyonda ortalama yakıt tüketimi de yüzde 27 azaltılarak 100 km/5,6 lt olurken, CO2 emisyonu da manuel şanzımanlı modele göre 9 gram daha düşürülerek 130 gr/km olarak hesaplandı. Yeni Corolla’nın 6 ileri manuel ya da 6 ileri multimode şanzıman seçeneği ile sunulan ve Euro 5 normlarına uyumlu 1,4 D-4D motora sahip dizel versiyonu tam bir yakıt cimrisi. 6 ileri manuel şanzıman Yeni Corolla 1,4 D-4D 100 km’de 4,1 litrelik yakıt tüketimi ve 106 gr/km’lik CO2 emisyonu ile dikkat çekiyor.  Yeni kasa Toyota Corolla 2014 Türkiye satış fiyatı 45 bin liradan başlayıp en dolu dizel modelinde 70 bin liraya kadar çıkmaktadır.  Yeni kasa Toyota Corolla 2014 Türkiye satış fiyatı 45 bin liradan başlayıp en dolu dizel modelinde 70 bin liraya kadar çıkmaktadır.



























2 yorum :

  1. fotoğraflar Amerikan versiyonuna ait.

    YanıtlaSil
  2. http://videotiklapaylas.blogspot.com/2013/02/yeni-kasa-toyota-corolla-2013-2014.html bu sayfada Avrupa ve Türkiye versiyonunu bulabilirsiniz

    YanıtlaSil